Autor: Merike Rehepapp
4. ja 5. novembril 2023 toimus Eesti Keele kui Teise Keele Õpetajate Liidu väljasõiduseminar Haapsalus
Liitusin Liiduga sel kevadel ning seni olen jõudnud paarile veebikohtumisele. Kahepäevane väljasõiduseminar oli minu jaoks esimene EKTKÕLi füüsiline üritus ja suurepärane võimalus tutvuda Liidu liikmetega.
Kõik algas laupäeva hommikul kogunemisega erinevates asukohtades, et minna bussi peale. Idaeestlased kogunesid juba üpris vara hommikul, tallinlastel oli privileeg koguneda viimasena, et siis juba ühiselt Haapsallu suunduda.
Selleks, et õppija oleks õppimiseks ja uue info vastuvõtmiseks valmis, peavad esmalt olema rahuldatud baasvajadused. Seega esimene peatus Haapsalus oli Talumehe Kõrtsis, et lõunat süüa. Seejärel saime asuda teadmisi omandama.
Haapsalu Piiskopilinnus. Haridusprogramm „Püha Jüri“ koos ekskursiooniga.
Kui giid teatas, et me hakkame etendust tegema, käis kohalviibijate seast läbi kahin. Ole sa kui vana tahes, lavahirm on meist pea kõigil – ka õpetajatel. Selgus siiski, et sõnalist osa näitlejatel seekord ei ole, kehalistki napilt. Peategelasteks olid hoopiski nukuteatri nukud, keda vabatahtlikud liigutasid sinna, kuhu giid juhatas ning ka sõnaline osa oli giidil. Nukud olid efektsed, giid teatraalne. Olen kindel, et kõigile jääb nüüd igaveseks meelde, miks Püha Jüri sümbol on just draakon.
Haridusprogrammi soovitab Piiskopilinnus kuni 7. klassi õpilastele. Arvestama peaks teise keele õppijate puhul siiski ka keeletasemega. Leian, et ka täiskasvanuna oli haridusprogramm tore meelelahutus, seega julgen soovitada programmi ka vanematele õpilastele. Lisaks „Püha Jüri“ miraaklimängule on valikus ka teisi, jõulude paiku on näiteks ka „Püha Nikolaus“. (https://linnus.salm.ee/kulastusprogrammid/)
Iloni Imedemaa. Haridusprogramm „Iloni lugu“.
Ilon Wiklandi illustratsioonidega oleme kõik lapsepõlves kohtunud. Nostalgiline oli näha tema loomingut ning põnev kuulda Ilon Wiklandi elust. Iloni Imedemaa on tore koguperekeskus ja mängumaa, kus tegevust ja mängulusti jätkub väiksematele pikemalt, eriti suvel, kui on võimalus kasutada ka hooviala.
Haridusprogrammi soovitab Iloni Imedemaa eelkõige algklassidele – kusjuures on nad meelissihtkohaks just 4.-5. klassi õpilaste seas. Kaasekskursant tõi välja, et tänapäeva lastekirjanduse valik on nii suur, et Iloni Imedemaal võib kohati huvitavam olla isegi täiskasvanul kui lapsel, kuna kui meie oleme üles kasvanud peamiselt Ilon Wiklandi illustratsioonide najal, siis tänapäeva lapsel on palju konkureerivaid tegelasi. Seega sobib Iloni Imedemaa külastamine ka vanematele õpilastele, eelkõige pidades ka silmas teise keele õppija keeletaset. Võimalusel võiks eelnevalt spetsiaalselt lugeda mõnda Ilon Wiklandi illustreeritud lugu, et külastaval grupil oleks suurem äratundmisrõõm. (https://salm.ee/iloni-imedemaa/haridusprogrammid/)
Töötoad
Esimese päeva õhtul, samal ajal kui EKTKÕLi juhatus tegi hindamatut tööd juhatuse koosolekul, osalesid väljasõiduseminaril osalejad Külli Kuri ja Inguna Joandi töötubades.
Töötubade motoks oli „unustatud vana on hea uus“ ja meile jagati ideid ja nippe, mida eesti keele kui teise keele tunnis kasutada. Ehkki kogenud õpetajat on raske üllatada, siis tasub häid võtteid aeg-ajalt meelde tuletada. Minule kui algajale õpetajale on nagunii iga nõuanne kulda väärt.
Teisel päeval osalesime koolitusel „Mõjus motivatsioon“. Pidevalt on juttu sellest, kas ja milline on õppija motivatsioon. Seekord aga alustasime iseenda ehk õpetaja motivatsiooni analüüsimisega. Koolitaja Merike Rehepapp ilmestas motivatsiooni otsinguid näidetega oma isiklikust elust.
Koolituse ajal valmis selle ainestel ka üks luuletus:
Motivatsioon
Ma tulin ja lähen,
pea täis ideid.
Ma lähen ning mõtlen,
kas kasutan neid?
Meeldib, ei meeldi,
valik on minu.
Küsin ka sinult,
sina minult.
Räägime, mõtleme,
otsuse teeme.
Mõtete pagasisse
külvame seemne.
Autor: Anna Metsis
Üks tark inimene on kunagi öelnud, et koolitus on siis hea, kui võtad sealt kaasa vähemalt ühe mõtte. EKTKÕLi väljasõiduseminarilt koju saabudes kirjutasin kohe oma kooli õpetajate listi kirja, kus soovitan ekskursiooni sihtkohaks valida just Haapsalu ja külastada Haapsalu Piiskopilinnust ja Iloni Imedemaad. Seminarijärgsel esmaspäeval võtsin kohe esimeste klasside tunnis kasutusele koolitusel kasutatud ruumis vaikuse saavutamise võtte: kui õpetaja tõstab käe, tõstavad ka kõik õppijad käe ning jäävad vaikseks. Töötab nii täiskasvanute kui ka lastega!
Kadri Kosk
EKTKÕLi liige
Väljasõiduseminari KUTSE