Autor: tundmatu

Ida-Võlumaale inspiratsiooni saama

25.06.-27.06.24 toimus Eesti Keele kui Teise Keele Õpetajate Liidu kolmas suvekool, seekord siis Ida-Virumaal, kus külastati Sillamäe, Narva ja Toila vaatamisväärsusi ja haridusasutusi, ning kohtuti ainulaadsete kohalike missiooniinimestega. Tiheda suvekooli pealkirjaks sai üleskutse „Ida-Võlumaale inspiratsiooni saama”, selle raames said 27 eesti keele õpetajat üle kogu Eesti (Pärnu, Saaremaa, Tallinn, Tartu, Sillamäe, Narva, Aseri jne) innustust üksteiselt, loodusest ning lisaks palju liikumisrõõmu. Kolme päeva ühendavateks märksõnadeks olid: ajaloo-, kultuuri- ja haridusalase sõnavara arendamine, LAK-õpe, kõndimine, töötoad, meeskonnatöö ja uued tutvused.

Seekordseteks suvekooli eestvedajateks olid võluvad ja säravad projektijuhid: Aljona Kordontšuk ja Irina Meljakova. Selle tegusa tandemi eestvedamisel laabus väljasõit nauditavalt ja inspireerivalt. Suvekooli projekti toetas Haridus- ja Teadusministeerium ning kahepäevase majutamise võttis enda peale Narva hotell Inger.

Esimesel väljasõidupäevahommikul tutvusid õpetajad Sillamäe Vanalinna Kooli uue hoonega, kus toimus ka suvekooli pidulik avamine. Enne kooliga tutvumist kujundasid õpetajad kooliterritooriumilt korjatud looduslikest materjalidest meeleoluka autoportree. Pärastlõuna möödus Sillamäe linna ekskursioonil, kus räägiti Sillamäe sümbolitest: Kultuurikeskusest, Raekojast, Mere puiesteest, promenaadist ning Renaldo Veeberi kurikuulsast ausambast „Rahumeelne aatom”. Muuseumimaja virtuaaltuuril külastati tuumajaama, kus sai jälgida aatomi ka teist – ohtlikku ja purustavat olemust. „Rahumeelne aatom” sümboliseerib aega, kui Sillamäel töödeldi ja rikastati uraani maaki.

Õhtupoolikul käidi külas Narva Eesti Gümnaasiumis (NERG), majatuuri viis läbi suure missioonitundega koolijuht Irene Käosaar. Räägiti koolirõõmudest ja -muredest, toimus paneeldiskussioon teemal „Minu Ida-Võlumaa”, kus osalejad (Irene Käosaar, Martin Tikk ja Liina Punamäe) tutvustasid oma Ida-Virumaale sattumise lugu ja Narva võlude avastamist.

Hiljem põikasid õpetajad ka uhkesse Narva kolledžisse, kus haldusjuht rääkis kõrgkooli õppimisvõimalustest ning näitas kolledži õppekeskkonda. Selgus, et paljud suvekooli osalejad lõpetasid just selle õppeasutuse.

Õhtul kogunesid õpetajad „südameringi”, et rääkida oma lugu sellest, kuidas said nendest eesti keele õpetajad. Oh, neid keerdkäike! Arutati ka lõppenud aasta EKTKÕLi sündmusi, õnnitleti silmapaistvaid liidu liikmeid tehtud töö eest, tehti plaane järgnevaks aastaks ning tutvustati liidu uusi projekte ja võimalusi.

Teise päeva kava oli veelgi tihedam ja liikuvam. Kõnniti tervise- ja spordikeskusesse Äkkekülla, mis valiti 2016. aastal parimaks tervisespordirajatiseks Eestis. Äkkeküla keskuse eestvedajaks ja loojaks on Vova Všivtsev, kes korraldab erinevaid ratta- ja suusavõistlusi, ning ühtlasi juhib Äkke Spordiklubi. Oma töö ja tegemiste eest pälvis tulihingeline sportlane EV Valgetähe V klassi teenetemärgi. Õpetajatele avaldas muljet Äkkeküla spordi- ja terviseala mastaapsus ja sportimisviiside valikurohkus.

Lõuna möödus NERG´is õpitubades, kus Mare Kitsnik andis juhtnöörid „Kuidas luua huvitav, tasemekohane ja aktiivne õppematerjal?”. Teises töötoas tutvustas Irina Meljakova „Piirkonna looduslikke materjalide kasutamist (mereklaas, merekivid) keeleõppes” ja kolmandas klassis õpetati „Kuidas kohandada õppematerjali: 3. klassi loodusõpetus”. Korraldatud tunnid olid hästi sisukad, inspiratsioonirikkad ja teraapilised.

Pärast õppimist ootas liidu õpetajaid ringkäik Narva Raekojas, mille projekteeris rootslane Georg Teuffel. Hoone oli ehitatud 17. sajandil ja on hollandi klassitsismi stiilis, ukseportaal ja trepp on põhja-barokk stiilis. Narva lipu värvid olid kinnitatud juba 1585 Rootsi kuninga harta poolt.

Seejärel toimus põnev fotojaht mööda Narvat. Actionboundi äpp pakkus avastamisrõõmu ja mäng sujus hoogsalt. Mängu ajal kohtasid osalejad ka Narva linnapead Jaan Tootsi. Võitjatele jagati lahkesti ka auhindu.

Õhtul kl 21.00 algas seiklus Narva kindluses giidi juhendamisel, kelle põnevad ja naljakad keeleapsud tegid kõigile head meelt ja panid muigama. Linnulennu kõrguselt vaatasime uut „vanalinna”, Narva jõge ja linna teisi tähtsamaid objekte.

Kolmanda päeva hommikul sõideti Toilasse Oru parki, kus toimus nauditav lugude vestmine.

Paljud kohtumised liigutasid õpetajaid emotsionaalselt, loovad ja praktilised töötoad andsid uusi ideid ning fotojaht ja ekskursioonid – põnevaid vaatenurki linnale ja objektidele.

Pärast rasket kooliaastat oli hea ja kosutav ümber lülituda teisele lainele ning analüüsida teistega lõppenud õppeaasta muresid ja rõõme, mõelda EKTKÕLi tulevikuplaanidele. Kohtumiste ja kogemuste vahetamine on õpetajatele väga oluline.

Me peame oma aeda harima” Voltaire

Maria Piik

EKTKÕLi liige, suvekoolis osaleja

PILDIGALERII